Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Ramar / Ram 10717053



*

nr 1071 7053


Ram

Jugendstil, mässing, ramens innermått: 18x13 ca


Utrop:

600 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 november 2016
kl 20:54:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/11 12:17:29 1      150 kr
25/11 18:26:58 2      150 kr
25/11 18:26:58 1      150 kr (Budbetjänt)
27/11 22:30:52 2      200 kr
28/11 15:37:19 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau gyllene, guldfärgad jugend jugend-stil jugendstil metall mässing ram ramar
  • 6665 AkrylmÃ¥lning
    Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:08
  • 6536 Blyerts
    Maria Röhl (1801-1875), Signerad, daterad 11/1 183..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:19
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:33
  • 6506 Färglitografi
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Komposition, or..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:29
  • 6682 Färglitografi
    Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numre..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:41




Ladda ner broschyr